مثال دوم  برای ایجاد نمودارهای پیچیده با استفاده از شیرپوینت: 

در همان Project List یک ستون دیگر با نام “Assign To” را ایجاد می‌کنیم که نام عوامل پروژه در آن ذکرشده است. اکنون ما به نموداری نیاز داریم که تعداد پروژه‌هایی که تخصیص برای آن‌ها انجام شده است و آن‌هایی که انجام نشده است را نشان بدهد. این سناریو از طریق روش قبل قابل اجرا نیست.  در این نوع سناریوها نیاز داریم تا master list را با استفاده از ورک فلوی SPD انجام دهیم. برای ایجاد نموداری مشابه شکل زیر مراحل زیر را اجرا کنید:

ایجاد نمودارهای پیچیده با استفاده از قابلیتهای شیرپوینت

 

1. لیستی که دارای master data از status-ProjectMaster است را ایجاد کنید. 

 ایجاد نمودارهای پیچیده با استفاده از قابلیتهای شیرپوینت

2. یک ProjectList را که تمام ستون‌های مرتبط پروژه را داشته باشد و همچنین یک ستون با نام AssignedUnAssigned را ایجاد کنید که داری ستون جستجوی ProjectResources Title Column باشد.

 ایجاد نمودارهای پیچیده با استفاده از قابلیتهای شیرپوینت

3. ستونی را در ProjectResources List  ResourceCount ایجاد کنید که ستون جستجوی AssignedUnAssigned از ProjectList باشد. همانند آنچه در مثال قبل انجام دادیم. 

4. یک ورک فلوی SPD که داده‌ها را در ستون AssignedUnAssigned لیست پروژه (ProjectList) نشان دهد را ایجاد کنید. این ورک فلو بر روی Creation/Editing آیتم‌های لیست پروژه (ProjectList) انجام می‌شود. ورک فلو به شکل زیر خواهد بود:

 ایجاد نمودارهای پیچیده با استفاده از قابلیتهای شیرپوینت

5. زمانی که این WF به ProjectList پیوست شود، داده ها را در فیلد AssignedUnAssigned نشان می‌دهد که داده ها را از ProjectResources ResourceCount نشان میدهد. 

 ایجاد نمودارهای پیچیده با استفاده از قابلیتهای شیرپوینت

6. اکنون تنها Chart WebPart را برای ProjectResources List پیکر بندی می‌کنیم. ما عنوان را بر روی محور X و ResourceCount را بر روی محور Y پیکربندی می‌کنیم.

 

 

 

در اینجا برای شما روش ایجاد نمودارها در صفحه دشبورد، بدون استفاده از کد ها توضیح داده می شود. دو روش برای نشان دادن نمودارها در شیرپوینت 2010 وجود دارد: 

1. PPS)Performance Point Service)

2. Chart webpart

خدمات PerformancePoint Services در مایکروسافت شیرپوینت سرور 2010 یک سرویس مدیریت عملکرد است که می توانید از آن برای نظارت و تجزیه و تحلیل کسب و کار استفاده کنید.  PerformancePoint Serviceها با ارائه ابزارهای انعطاف پذیر و کاربرد آسان برای ایجاد دشبوردها، کارت¬های امتیاز دهی، گزارشات و KPIها به همه اعضای سازمان در تصمیم گیری¬ها آگاهانه و همراستا با استراتژی¬های سازمان باشد، کمک می¬کند. در ابتدا فکر می‌کردیم که PPS به دلیل قابلیت¬های فراوانی که برای دشبوردها، کارت¬های امتیاز و KPIها دارد ¬روش مناسبی برای رفع نیازهای ما خواهد بود خواهد بود، اما به دلیل آن که نیاز اصلی ما ایجاد Chart WebPart از لیست شیرپوینت بود و PPS محدودیت‌هایی دارد و مانند کیوب در SQL Server و یا اکسل تنها می‌توانیم نمودارهای سه بعدی (3- dimensional object) بسازیم در نتیجه مجبور بودیم که به جای PPS از Chart WebPart های ‌OOB استفاده کنیم. 

نمودارهای وب پارت به ما روش‌هایی برای ایجاد نمودار می‌دهد. موارد زیر می‌توانند منابعی جهت نمودارهای وب پارت بدهد:

1. WebPart

2. List

3. BDC

4. Excel Services

در این قسمت درقالب دو مثال ایجاد نمودارهای پیچیده با استفاده از وب پارت‌های OOB شیرپوینت آموزش داده می‌شود.

مثال 1:

در  اینجا لیستی داریم که جزئیاتی را در مورد پروژه از جمله نام پروژه، وضعیت پروژه، کشور و بخش و... را به ما نشان می¬دهد. کاربر علاقه مند است تا به تعداد پروژه‌ها بر اساس وضعیت نگاهی بیندازد. چیزی مشابه به نمودار شکل زیر:

 ایجاد نمودارهای پیچیده در SharePoint

 

مراحل زیر را برای پیاده سازی چارت بالا با استفاده از OOB SharePoint Chart WebPart اجرا کنید:

1. لیستی که دارای master data از status-ProjectMaster است را ایجاد کنید. 

 ایجاد نمودارهای پیچیده در SharePoint

2. یک ProjectList را که تمام ستون‌های مرتبط پروژه را داشته باشد و همچنین یک ستون با نام وضعیت پروژه (project status) است را ایجاد کنید که داری ستون جستجوی ProjectMaster Title Column باشد.

 ایجاد نمودارهای پیچیده در SharePoint

3. یک ستون در لیست ProjectMaster ایجاد کنید که ستون جستجوی ستون وضعیت پروژه‌ی ProjectList باشد .مانند شکل زیر:

روش ایجاد نمودارهای پیچیده در SharePoint

4.    زمانی که این ستون در جدول Projectmaster ایجاد شد، تعداد پروژه ها در هر وضعیت در این ستون نشان داده می‌شود. 


ایجاد نمودارهای پیچیده در SharePoint

5. اکنون ما تنها Chart WebPart را برای جدول ProjectMaster پیکربندی می‌کنیم. ما محور X را برای عنوان و محور Y را برای شمردن تعداد پروژه‌ها در هر وضعیت (Project Status Count) پیکربندی می‌کنیم. 

 

ایجاد نمودارهای پیچیده در SharePoint

این مثال بسیار ساده بود اما ایجاد چارت‌های پیچیده‌تر به این سادگی نخواهد بود. در قسمت دوم به مثال دیگری برای ایجاد یک نمودار پیچیده تر توجه کنید. 

 

Pivot کردن داده ها 

یکی از بهترین ویژگی های PivotTable ها این است که به سرعت می توانند Pivot ( یا سازمان یافته ) شوند تا بتوانید ورک شیت خود را به روش های مختلف امتحان کنید. Pivot کردن داده ها میتواند برای پاسخ به سوال های مختلف به شما کمک کند و می توانید با امتحان کردن روش های مختلف، روندها و الگوهای مختلف داده ها را کشف کنید. 

اضافه کردن ستون ها در PivotTable

تا کنون PivotTable ما تنها یک ستون را نشان میدهد. اما برای داشتن ستون های مختلف باید یک ستون را به قسمت Columns اضافه کنید. 

1. یک فیلد را از Field List به قسمت Columns اضافه کنید. در این مثال ما از فیلد Month استفاده می کنیم. 

 روش ایجاد و استفاده از PivotTable

 

2. PivotTable شما شامل چند ستون خواهد شد. در این مثال برای فروش ماهیانه نیز یک ستون داریم که جمع کل را هم نشان می دهد. 

روش ایجاد و استفاده از PivotTableها  

 

تغییر یک سطر یا ستون در PivotTable

با تغییر یک سطر یا ستون می توانید یک تصویر کاملا متفاوت از داده¬هایتان داشته باشید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که فیلدی که در مورد آن سوال دارید را حذف کنید و سوال دیگری را به جای آن قرار دهید. 

1. فیلدی را که می خواهید حذف کنید از قسمتی که در آن قرار دارد درگ کنید. همچنین می توانید در Field List تیک کادر مقابل آن فیلد را بردارید. در این مثال ما فیلدهای Month و Salesperson را حذف می کنیم. 

 روش ایجاد و استفاده از PivotTableها

2. یک فیلد جدید را به قسمت های مد نظرتان اضافه کنید. در این مثال ما Region را در قسمت Rows قرار داده ایم. 

روش ایجاد و استفاده از PivotTableها  

3. PivotTable برای نشان دادن داده های جدید تنظیم خواهد شد. در این مثال، مقدار فروش در هرناحیه نشان داده می شود. 

روش ایجاد و استفاده از PivotTableها

 

استفاده از ( روش ایجاد یک ) PivotTable اکسل در مدیریت و کنترل پروژه

1. یک جدول یا تعدادی سلول (شامل عناوین ستون ها) را که میخواهید در PivotTable شما باشند را انتخاب کنید.

 روش ایجاد PivotTable

2. ازتب Insert بر روی فرمان PivotTable کلیک کنید. 

 

3. کادر محاوره ای Create PivotTable ظاهر خواهد شد. تنظیمات مد نظرتان را انتخاب کنید و بر روی OK کلیک کنید. در اینجا ما از نام Table1 به عنوان منبع داده هایمان استفاده می کنیم و PivotTable را با کلیک بر روی new worksheet در یک ورک شیت جدید قرار می دهیم . 

 

4. یک PivotTable و یک Field List بر روی ورک شیت جدید ظاهر خواهند شد. 

 روش ایجاد PivotTable

5. پس از آنکه یک PivotTable را انتخاب کردید باید تصمیم بگیرید که قصد دارید کدام فیلدها را اضافه کنید. هر فیلد (field) عنوان یکی از ستون های منبع داده ها است. در PivotTable Field List، کادری را که میخواهید فیلد آن به PivotTable شما اضافه شود را تیک بزنید. در این مثال ما می خواهیم مقدار کل فروش هر فروشنده را پیدا کنیم در نتیجه کادرهای مربوط به فیلدهای Salesperson و Order Amount را تیک بزنید. 

 

6. این فیلدها به یکی از چهار قسمت زیر اضافه خواهند شد. در این مثال  می خواهیم  فروشنده (Salesperson) به قسمت سطرها اضافه کنیم و مقدار سفارش را به قسمت مقادیر اضافه کنیم . در نتیجه Salesperson را به Rows و Order Amount را به Values می کشیم و رها (درگ اند دراپ) می کنیم. 

روش ایجاد PivotTable 

7. PivotTable فیلد های انتخاب شده را خلاصه و محاسبه می کند. در این مثال PivotTable مقدار فروش هر فروشنده را نشان می دهد. 

 روش ایجاد PivotTable

 

*دقیقا مانند صفحه گسترده های معمولی می توانید با استفاده از فرمان Sort & Filter بر روی تب Home داده هارا دسته بندی کنید. همچنین می توانید ازهرنوع قالب عددی استفاده کنید. مثلا می توانید فرمت (قالب) اعداد را به Currency تبدیل کنید. با این حال در نظر داشته باشید که بعضی از انواع قالب بندی ها ممکن است در زمان تغییر PivotTable ها ناپدید شوند. 

 روش ایجاد PivotTable

 

* اگر در ورک شیت منبع داده ها را تغییر دهید PivotTable بصورت خودکار آپدیت نمی شود و برای آپدیت کردن آن PivotTable را انتخاب کنید و سپس به Analyze Refresh بروید. 

با رفتن به قسمت دوم می توانید مراحل باقیمانده را مطالعه کنید.

 

 زمانی که شما داده های زیادی دارید، ممکن است تجزیه و تحلیل اطلاعات در ورک شیت ساده نباشد. PivotTable ها می توانند با خلاصه کردن داده ها و دادن امکان تغییرآن ها به روش های مختلف برای شما توانایی کنترل ورک شیت¬ها را افزایش می دهند. 

استفاده از PivotTable در کنترل پروژه

مثال زیر را در نظر بگیرید. 

ما می خواهیم جواب این سوال را پیدا کنیم: مقدار جنس خریداری شده ( فروخته شده ) از هر یک از فروشندگان چقدر است ؟

پاسخ به این سوال ممکن است مشکل و زمانبر باشد زیرا نام هر فروشنده در بیش از یک سطر وجود دارد و ما باید تک تک آن ها را با هم  جمع کنیم. برای پیدا کردن جواب سوال می توانیم از فرمان Subtotal استفاده کنیم اما باز هم تعداد داده های زیادی داریم که باید با آن ها کار کنیم. 

 معرفی PivotTable

خوشبختانه PivotTable می تواند به سرعت داده ها را خلاصه و محاسبه کند بطوری که خواندن آن ها بسیار ساده تر شود. زمانی که از PivotTable استفاده کنید جدول شما چیزی شبیه به تصویر زیر می شود:

 معرفی PivotTable

 

پس از ایجاد PivotTable می توانید از آن با تغییرآرایش داده ها برای پاسخ به سوالات مختلف استفاده کنید. مثلا اگر سوال دیگری هم داشته باشیم مثل مقدار جنس خریداری شده ( فروخته شده ) در هر ماه چقدر است؟ آنگاه میتوانیم PivotTable را بصورت زیر تغییر دهیم:

معرفی PivotTable

 

 زمانی که شما داده های زیادی دارید، ممکن است تجزیه و تحلیل اطلاعات در ورک شیت ساده نباشد. PivotTable ها می توانند با خلاصه کردن داده ها و دادن امکان تغییرآن ها به روش های مختلف برای شما توانایی کنترل ورک شیت ها را افزایش می دهند. 

استفاده از PivotTable برای جواب دادن به سؤالات

مثال زیر را در نظر بگیرید. 

ما می خواهیم جواب این سوال را پیدا کنیم: مقدار جنس خریداری شده ( فروخته شده ) از هر یک از فروشندگان چقدر است ؟

پاسخ به این سوال ممکن است مشکل و زمانبر باشد زیرا نام هر فروشنده در بیش از یک سطر وجود دارد و ما باید تک تک آن ها را با هم جمع کنیم. برای پیدا کردن جواب سوال می توانیم از فرمان Subtotal استفاده کنیم اما باز هم تعداد داده های زیادی داریم که باید با آن ها کار کنیم. 

 معرفی PivotTable

خوشبختانه PivotTable می تواند به سرعت داده ها را خلاصه و محاسبه کند بطوری که خواندن آن ها بسیار ساده تر شود. زمانی که از PivotTable استفاده کنید جدول شما چیزی شبیه به تصویر زیر می شود:

 معرفی PivotTable

 

پس از ایجاد PivotTable می توانید از آن با تغییرآرایش داده ها برای پاسخ به سوالات مختلف استفاده کنید. مثلا اگر سوال دیگری هم داشته باشیم مثل مقدار جنس خریداری شده ( فروخته شده ) در هر ماه چقدر است؟ آنگاه میتوانیم PivotTable را بصورت زیر تغییر دهیم:

معرفی PivotTable

 برای رفتن به قسمت دوم اینجا کلیک کنید.

معرفی Conditional Formatting

تصور کنید که یک ورک شیت با هزاران سطر داده دارید. تصور کنید که پیدا کردن یک الگو یا روند در سطرها چقدر مشکل خواهد بود. مشابه نمودارها و اسپارک لاین ها، Conditional Formatting یا قالب بندی شرطی روش دیگری برای به تصویر کشیدن داده ها و آسان کردن فهم اطلاعات موجود در ورک شیت ها است.

Conditional Formatting یا قالب بندی شرطی چیست؟

Conditional Formatting به شما کمک می کند تا به صورت اتوماتیک قالب بندی مد نظرتان مانند رنگ ها، آیکن ها و دیتا بارها را برای یک یا چند سلول و بر اساس مقدار آن ها بکار ببرید. برای انجام این کار، باید از Conditional Formatting استفاده کنید. مثلا اگر مقادیر موجود در سلول کمتر از 2000$ باشد، سلول را قرمز کن. با بکار بردن این دستور، براحتی می توانید بفهمید که محتوای کدام سلول ها کمتر از 2000$ است. 

 ConditionalFormating

روش استفاده از Conditional Formatting

در این مثال، ورک شیتی داریم که در آن داده های مربوط به فروش وجود دارد و می خواهیم ببینیم که کدام فروشندگان به مقدار فروش هدفی که مد نظر بوده، رسیده اند. مقدار فروش هدف، 4000$ در ماه است. در نتیجه ما دستوری را از طریق Conditional Formatting ایجاد می کنیم سلول هایی را که حاوی مقادیری بیش از  4000$ هستند را برای ما مشخص کند. 

1. سلول های مد نظرتان برای دستور Conditional Formatting را انتخاب کنید. 

 ConditionalFormating

2. از تب Home، بر روی دستور Conditional Formatting کلیک کنید که یک لیست کشویی ظاهر خواهد شد. 

3. بر روی نوع قالب بندی شرطی که مد نظرتان است، کلیک کنید و سپس فرمان مورد نظرتان را از منویی که ظاهر می شود، انتخاب کنید. دراین مثال، ما میخواهیم سلول هایی که بزرگ تر از 4000$ است را هایلایت کنیم. 

ConditionalFormating 

4. یک کادر محاوره ای ظاهر خواهد شد. مقادیر مد نظرتان را در فیلد خالی وارد کنید. در این مثال، ما 4000 را وارد می کنیم. 

5. یک  formatting style را از منوی کشویی انتخاب کنید. در این مثال، ما Green Fill with Dark Green Text را انتخاب می کنیم . سپس بر روی OK کلیک کنید. 

 ConditionalFormating

6. قالب بندی شرطی بر روی سلول های انتخاب شده اعمال می شود. در این مثال، به سادگی می توانیم ببینیم که کدام فروشنده ها مقدار فروش هدف را که برابر با 4000$ در ماه است را داشته اند. 

 ConditionalFormating

* همچنین شما می توانید چند دستور قالب بندی شرطی همزمان را بر روی گروهی از سلول ها یا در یک ورک شیت اعمال کنید و در نتیجه می توانید الگوها و روندهای مختلف را در داده ها به تصویر بکشید. 

 ConditionalFormating

روش حذف conditional formatting : 

1. بر روی فرمان conditional formatting کلیک کنید.  یک لیست کشویی ظاهر خواهد شد. 

2. ماوس را بر روی Clear Rules ببرید و انتخاب کنید که کدام دستورات را می خواهید حذف کنید. در این مثال، ما برای آنکه تمام قالب بندی های شرطی را در ورک شیت حذف کنیم، بر روی Clear Rules from Entire Sheet را انتخاب می کنیم. 

ConditionalFormating 

3. قالب بندی شرطی حذف خواهد شد. 

 

* برای ویرایش یا حذف دستورات به صورت تکی بر روی Manage Rules کلیک کنید. این کار به ویژه در زمانی مفید است که بیش از یک قالب بندی شرطی برروی ورک شیت اعمال شده باشد. 

 

 

قالب شرطی از پیش تعریف شده (Conditional formatting presets)

اکسل دارای چندین قالب بندی شرطی از پیش تعریف شده (Conditional formatting presets) است، که شما می توانید به وسیله آن ها به سرعت قالب بندی های شرطی را به داده هایتان اعمال کنید. این قالب بندی های از پیش تعیین شده در سه دسته قرار می گیرند: 

• Data Bars : دیتا بارها نمودارهای افقی هستند که به هر سلول اضافه می شوند و بسیار شبیه نمودارهای میله ای هستند. 

 

• Color Scales : Color Scale ها رنگ هر سلول را بر اساس مقدار آن تغییر می دهد. هر Color Scale از دو یا سه رنگ استفاده می کنند. مثلا بین رنگ های سبز، زرد و قرمز، بزرگترین مقادیر با سبز، مقادیر متوسط با زرد و کوچکترین مقادیر با قرمز نشان داده می شوند. 

 

 

 

• Icon Sets : به هریک از سلول ها بر اساس مقادیر آن ها تصویر خاصی را اضافه می کند. 

 

روش استفاده از قالب بندی های شرطی از پیش تعریف شده 

1. سلول های مد نظرتان که می خواهید قالب بندی شرطی بر روی آن ها اعمال کنید را انتخاب کنید. 

  

2. بر روی فرمان Conditional Formatting کلیک کنید. یک لیست کشویی ظاهر می شود.

3. ماوس خود را بر روی قالب بندی شرطی ازپیش تعیین شده ی مد نظرتان ببرید و سپس یکی از قالب ها را از منویی که ظاهر می شود، انتخاب کنید. 

 

 

4. قالب بندی شرطی بر روی سلول های انتخاب شده ظاهر می شود. 

 

 

 

تعهد برای در اختیار گذاشتن منبع برای پروژه (Resource Engagements)

یک چالش همیشگی برای مدیران اطمینان از مجهز بودن پروژه به نیروی انسانی به تعداد مورد نیاز بوده است.حال به وسیله پراجکت سرور 2016 امکان تقاضای سیستماتیک برای منبع مورد نیازوجود دارد و پس از تصویب ، آن منبع را قفل کنید تا تضمینی برای دردسترس بودن آن باشد.

 ویژگی های جدید مایکروسافت پراجکت

به وسیله ایجاد یک تعامل و ارسال آن برای تصویب، جریان کار بسیار ساده میشود و مدیر منبع میتواند براحتی درخواست را بپذیرد یا رد کند. 

ویژگی های جدید مایکروسافت پراجکت 2016

مدیر پروژه همیشه میتواند یک دیدگاه کلی از وضعیت درخواست ها در Project Professional 2016 یا Project Pro for Office 365 داشته باشد. هر زمان که یک منبع برای یک مدت خاص تخصیص داه شده و قفل شود ، زمانیکه مدیران پروژه های دیگرسعی بر تخصیص دوباره ی یک منبع داشته باشند به آنها اخطار داده میشود. 

کار با مدیر منابع در مایکروسافت پراجکت 2016 The resource manager experience

مدیر منابع (یا مدیر خط ) یک مدیر منابع انسانی است که ممکن است مایل به استفاده از تمام Project client ها نباشد. در حال حاضر پراجکت آنلاین بخشی را برای دیدن ، پذیرفتن یا رد کردن تمام قرار دادهای پیشنهادی منابع دارد تا مدیر منابع بتواند با مدیر پروژه همکاری داشته باشد. به علاوه نمای جدید منابع به مدیر پروژه این امکان را می دهد تا در یک نگاه کوتاه ظرفیت بکار گرفته شده را بفهمد. 

 

 

ویژگی های جدید مایکروسافت پراجکت 2016

Resource Capacity heat maps

تضمین اینکه منابع بخوبی و بطور مؤثر بکار گرفته میشوند یک نیاز استراتژیک برای هر شرکتی به حساب می آید. پراجکت 2016،  Capacity heat map ها و مجموعه ای از گزارش های بصری کاملا جدیدی را معرفی کرده است تا قابلیت تجسم منابع مورد استفاده را در یک نگاه فراهم آورد . اضافه یا کم بودن منابع هر دو میتوانند مشکل ساز باشند و هر دو میتوانند به وسیله¬ی heat Map های جدید به سرعت شناسایی شوند .

ویژگی های جدید مایکروسافت پراجکت 2016
 

بهبود تایم لاین در مایکروسافت پراجکت ( Timelines )

برقراری ارتباط با برنامه ی زمانبندی پروژه بخش مهمی از کار هر مدیر پروژه است. اما برای بسیاری از مخاطبان ، گانت چارت راه مناسبی برای تجسم برنامه زمانبندی نیست. تایم لاین بهترین راه برای برقراری ارتباط با چگونگی چرخه عمر یک پروژه است. با در نظر داشتن این موضوع یک ویژگی جدید بر روی تایم لاین پیاده سازی شده که شامل چند تایم لاین، هر کدام با تاریخ شروع و پایان متفاوت است که مجموعه ای از تسک ها و مایل استون هایی که توسط کاربر تعریف شده است را نمایش میدهد.

ویژگی های جدید مایکروسافت پراجکت 2016
 

چند ویژگی بسیار مهم که در تایم لاین جدید ایجاد شده است :

• تاریخ شروع و پایان مستقل برای هر جدول زمانی 

• درگ اند دراپ بین جداول زمانی 

• ذخیره در پاورپوینت با قابلیت ویرایش

Tell Me

با امکانات بسیارزیادی که در پراجکت 2016 وجود دارد ، آیا این فوق العاده نیست که به جای اینکه به دنبال هرکدام از آنها بگردید تنها با پرسیدن بتوانید ویژگی مورد نظرتان را بیابید؟ Tell me این کار را برای شما انجام می¬دهد. مهمتر از آن اینست  که دکمه مورد نظر را در اختیار شما قرار میدهد کافیست که تنها روی آن کلیک کنید که این خود یک صرفه جویی بزرگ در زمان است .

ویژگی های جدید مایکروسافت پراجکت 2016 

 

Read/Write Office Add-ins

مایکروسافت و شرکای آن میتوانند به آسانی و به طور مداوم ویژگی های جدید را به شما ارائه دهند و شما می¬توانید پروژه را به سلیقه ی خود تغییر دهید. شما میتوانید Office Add-in های جدید را در Office store دانلود کنید. اکنون با انتشار پراجکت 2016 دسترسی کامل خواندن/نوشتن Office Add-in  ها برای پروژه ی شما وجود دارد و برنامه های افزودنی جدیدی را پربار تر از همیشه ارائه میدهد.

 ویژگی های جدید مایکروسافت پراجکت 2016

 

 

 

واژه فیلتر در نرم افزار به معنی انتخاب مجموعه‌ای از بین کلیه آیتم‌ها است یا به اصطلاح نمایش اطلاعات مورد نیاز با استفاده از پارامترهای مناسب می‌باشد. شاید برخی موارد نیاز باشد که اطلاعات به صورتی دیگر نمایش داده شود بدین صورت که تمام موارد نمایش داده شود فقط موارد مورد نظر به صورت Highlight شده مشخص شوند. این کار مخصوصاً‌ در نرم افزار مایکروسافت پراجکت به کارشناسان و مدیران کمک می‌کند علاوه بر اینکه به اطلاعات مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند ارتباط فعالیت‌ها و عملکرد هر فعالیت و تاثیر آن را بر فعالیت‌های دیگر ردیابی کنند.

با مثالی استفاده از این قابلیت را در نرم افزار مرور می‌کنیم. فعالیت مشخص شده به رنگ آبی فعالیت دارای زمان مقرر است.

فرض کنید در برنامه زمانبندی به دنبال فعالیت‌هایی هستیم که دارای زمان مقرر (Deadline) هستند و می‌خواهیم فعالیت‌های مذکور ، روند انجام و تاثیر آنها بر  فعالیت‌های دیگر را بررسی کنیم

در تصاویر ذیل برنامه زمانبندی قبل و بعد از فیلتر‌کردن نمایش داده شده است.

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

 

 نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده در مایکروسافت پراجکت 2007

1. از منوی Project گزینه Filtered For و سپس گزینه More Filters را انتخاب کنید.

 نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

2. در پنجره More Filters گزینه New را برای ایجاد فیلتر جدید انتخاب کنید.

 

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

3. برای مشاهده فعالیت‌های دارای Deadline فیلتر موجود در تصویر ذیل را اعمال کنید.

 

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

4. سپس در پنجره More Filters گزینه Highlight را انتخاب کنید.

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده در مایکروسافت پراجکت 2010

1. در تب View در بخش Data از لیست Highlight فیلتر مورد نظر را انتخاب کنید و یا با استفاده از گزینه New Highlight Filter… اقدام به ایجاد فیلتر مورد نظر کنید. ( مرحله 3 در بخش مایکروسافت پراجکت 2007 را انجام دهید)

 نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

2. سپس از قسمت More Highlight Filters… فیلتر مورد نظر را انتخاب و گزینه Highlight را انتخاب کنید

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

 

 

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده در مایکروسافت پراجکت 2016 و 2013

1. از منوی View گزینه Filter و سپس گزینه More Filters را انتخاب کنید.

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

 

2. در پنجره More Filters گزینه New را برای ایجاد فیلتر جدید انتخاب کنید.

نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

 

 

3. برای مشاهده فعالیت‌های دارای Deadline فیلتر موجود در تصویر ذیل را اعمال کنید.

 نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

 

4. سپس در پنجره More Filters گزینه Highlight را انتخاب کنید.

 نمایش فعالیت‌های فیلتر‌شده به صورت Highlight شده

 

 

مایکروسافت پراجکت بیشترین کارایی را در مدیریت برنامه زمانبندی برای کاربران فراهم می‌آورد یکی از مواردی که در تهیه و مدیریت برنامه زمانبندی پروژه به کاربران کمک کرده و باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود ، آشنایی با کلیدهای میانبر و استفاده از آنها در برنامه زمانبندی است.

تعدادی از کلیدهای میانبری که در نرم افزار ماکروسافت پراجکت و برنامه زمانبندی استفاده می‌شود در ذیل آورده شده است.

 کلید های میانبر در مایکروسافت پراجکت

 

کلید های میانبر در مایکروسافت پراجکت

صفحه1 از9