به وب سایت سیمیا تدبیر خوش آمدید
  •   
  • خیابان انقلاب، خیابان بهار، برج بهار طبقه 9 واحد 735
  • info@simiatadbir.com

اطلاعات تماس

  •   
  • خیابان انقلاب، خیابان بهار، برج بهار طبقه 9 واحد 735
  • info@simiatadbir.com

ترکیب نمودارها- اضافه کردن محور عمودی دیگر

ترکیب نمودارها

معمولا رسم کردن چارت هایی که انواع مختلفی از داده ها را در یک نمودار نمایش می دهند، می تواند بسیار مفید باشد. برای مثال ممکن است بخواهید درآمد را با تعداد فروش مقایسه کنید. فرض کنید من در یک شرکت تولید مشغول به کار هستم و می خواهم تعداد فروش را در چند ماه گذشته با درآمد حاصل در این چند ماه مقایسه کنم. هدف از این کار پیدا کردن نقاطی است که شرکت در آن با مشکل مواجه است. مثلا فروش تعداد بالا ولی با مقدار کم گردش مالی نشان دهنده آن است که شاید تخفیف ارایه شده بیش از اندازه است.

در اینجا می خواهم دو نوع چارت رسم کنم. یکی رسم تعداد فروش بر اساس ماه و دیگری رسم گردش مالی بر اساس ماه. البته تحلیل هر کدام از این نمودارها به تنهایی چالشی ست اما من نموداری می خواهم که مانند شکل زیر باشد.

با اشاره هایی که در این پست می کنم رسم چنین نموداری سخت نخواهد بود! ابتدا به دوگام اصلی (تغییر نوع سریها و اضافه نمودن یک محور) اشاره می کنم. سپس مراحل نهایی آن را شرح خواهم داد.

 

نمودار در اکسل (ترکیب چارت های مختلف در اکسل)

گام اول: با اطلاعات زیر شروع می کنم.

ترکیب نمودارها در اکسل

در اینجا می خواهم چارتی داشته باشم که ترکیبی از ستون (Column) و خط (Line) باشد. پس با یک نمودار معمولی ستونی شروع می کنم (ضمن اینکه هیچ تفاوتی ندارد که با کدام نوع چارت شروع کنم).

گام دوم: داده های گام اول را انتخاب کنید. از زبانه Insert در ریبون بالا insert a column chart را انتخاب نمایید.

ترکیب نمودارها در اکسل

حالا یک نمودار ستونی با دو سری داریم. که هر دو با یک محور عمودی (Axis) نمایش داده شده است. تمام داده های ما همین است اما این چارت برای ما اطلاعات خیلی معناداری را نشان نمی دهد. زیرا مقیاس در گردش مالی (Transactions) و مقدار فروش (Units Sold) متفاوت است. گام بعدی تغییر نوع چارت گردش مالی (Total Transactions) از ستونی به خطی است.

گام 3: یکی از سری ها را انتخاب نمایید. که در اینجا ما سری (Total Transactions) را انتخاب می کنیم. شما از راههای متعدد موجود می توانید یکی را برای انتخاب سری مورد نظر انتخاب کنید. من در اینجا به دو راه معمول تر آن اشاره می کنم.

گزینه 1:

بر روی سریها روی چارت کلیک نمایید. (لطفا روی legend کلیک نکنید. روی ستونهای قرمز روی چارت کلیک کنید). می بینید که سریها ماند شکل زیر مشخص شده اند.

گزینه 2:

بر روی ریبون روی زبانه Chart Layout کلیک نمایید. (دقت نمایید که این زبانه فقط در هنگام انتخاب چارت فعال می شود و در بقیه موارد قابل رویت نیست. پس اگر این زبانه را نمی بینید روی چارت دوباره کلیک کنید). در قسمت انتهایی چپ ریبون Current Selection را می بینید. که در آن یک منو dropdown به نام  Chart Area وجود دارد.

از داخل این منو سریی که می خواهید در آن تغییر ایجاد کنید انتخاب نمایید. (در اینجا (Total Transactions.

گام 4: نوع چارت برای سری انتخاب شده را تغییر دهید. برای این کار ابتدا بر روی ریبون به زبانه Design بروید. سپس در قسمت انتهایی سمت چپ روی Change Chart Type کلیک نمایید.

این کار باعث رویت پنجره Change Chart Type خواهد شد. در این حالت نوع چارت دلخواه را انتخاب نمایید که ما چارت خطی را انتخاب می کنیم.

خب، حالا چارتی داریم با دو نوع نمودار! می توانیم هر تعداد که بخواهیم نمودارهای مختلف را در این چارت با هم ترکیب کنیم.

ترکیب نمودارها در اکسل

اضافه نمودن یک محور دیگر (Secondary Axis) در نمودار در اکسل 

هنوز چارت ما برای تحلیل سخت است. زیرا مقیاس گردش مالی بسیار بیشتر از مقیاس تعداد فروش است. بنابراین خواندن تعداد فروش به صورت دقیقتر بسیار مشکل است. پس بهتر است که سری گردش مالی به محور دوم انتقال یابد و با این کار امکان مقیاس دوم در این چارت بوجود آید.

گام 5: در این مرحله سری داده هایی که می خواهید در محور دوم قرار گیرد را انتخاب نمایید. در اینجا ما سری Total Transactions را انتخاب می کنیم. این کار را مانند گام 3 انجام دهید.

گام 6: دوباره به زبانه Layout بروید. و در Current Selection گزینه Format Selection را انتخاب نمایید.

ترکیب نمودارها در اکسل

گام 7: با کلیک Format Selection پنجره زیر باز خواهد شد. در این پنجره Primary Axis انتخاب شده است. شما Secondary Axis را انتخاب کنید و پنجره را ببندید.

فوق العاده ست!!!! با موفقیت توانستید محور دوم را در چارت ایجاد کنید!

ترکیب نمودارها در اکسل 

تنظیم فرمت چارت در اکسل

کار چارت شما به اتمام رسیده. در اینجا فقط برای زیباتر شدن جدول ترکیبی شما به نکاتی اشاره می کنم.

گام 8: در قسمت Layout روی ریبون، بر Show Legend at Bottom روی قسمت Legend کلیک کنید.

ترکیب نمودارها در اکسل

گام 9: محور عمودی را تغییر دهید تا علامت دلار را نمایش دهد. برای این کار بر روی لیبل محور عمودی کلیک راست کنید و Format Axis را انتخاب کنید.

ترکیب نمودارها در اکسل

سپس زبانه Number را در قسمت چپ انتخاب کنید. در لیست Category گزینه Currency را انتخاب نمایید. اگر نمی خواهید که اعداد اعشاری وجود داشته باشند، دو صفر اضافی و اعشار را حذف نمایید. سپس Add را بزنید و پنجره را ببندید.

ترکیب نمودارها در اکسل

گام 10: اضافه کردن عنوان برای محورها. دوباره به زبانه Layout بروید و Axis Titles را انتخاب کنید. از لیست dropdown، Primary Vertical Axis را انتخاب نمایید. هر کدام را می خواهید انتخاب کنید. من Rotated Title را انتخاب کردم.

ترکیب نمودارها در اکسل

گام 11: به چارتمان یک عنوان هم اضافه می کنیم. بازهم گزینه Layout را در ریبون انتخاب می کنیم. سپس بر روی گزینه Chart Title کلیک می نماییم. هر عنوانی که می خواهید انتخاب کنید.

ترکیب نمودارها در اکسل

با تکرار مراحل بالا و سری های بیشتر شما می توانید حتی چارتهای بسیار پیچیده تر بسازید. امتحان کنید!

شما در این مقاله با ترکیب نمودارها- اضافه کردن محور عمودی دیگر آشنا شدید

برای مشاهده آموز اکسل اینجا کلیک کنید.

 

 

مشاهده روزنامه رسمی شرکت سیمیا تدبیر آری

محسن جلالی منش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *