به وب سایت سیمیا تدبیر خوش آمدید
  •   
  • خیابان انقلاب، خیابان بهار، برج بهار طبقه 9 واحد 735
  • info@simiatadbir.com

اطلاعات تماس

  •   
  • خیابان انقلاب، خیابان بهار، برج بهار طبقه 9 واحد 735
  • info@simiatadbir.com

خط مبنا

خط مبنا (Baseline) در نرم افزار مایکروسافت پراجکت

خط مبنا به عنوان یکی از مهمترین امکانات در نرم افزارهای برنامه ریزی و کنترل پروژه می باشد امکانی که بدون آن مفهوم تعریف برنامه در فاز برنامه ریزی و کنترل در فاز اجرا وجود نداشت. به نوعی میتوان گفت مواردی همچون انحراف مالی Cost variance و انحراف زمانی Start/finish Variance  با وجود خط مبنا موجودیت پیدا می کنند نرم افزار مایکروسافت پراجکت نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امکان تهیه Baseline را در خود دارد.

نکته: موارد بیانی در بالا وقتی خروجی مناسبی دارند که برنامه زمانبندی شما برنامه جامع ، کامل باشد. و استاندارد های برنامه ریزی در آن رعایت باشد.

 (Baseline)

در نرم افزار مایکروسافت پراجکت امکان دخیره 1+10 خط مبنا شده است. سوال این است که با توجه به مهم بودن دخیره baseline  چه اطلاعاتی دخیره و نحوه دیدن آن به چه صورت می باشد

 

خط مبنا

اطلاعاتی که در Baseline ذخیره می شود در پنج دسته شامل: تاریخ شروع، تاریخ پایان، مدت زمان، کار و برآورد هزینه است که می‌توانید آن‌ها را برای ثبت طرح اولیه پروژه پس از تکمیل و اصلاح برنامه تنظیم کنید. با پیشرفت پروژه، می توانید در هر دوره گزارشی یک Baseline را تا 10 عدد ذخیره نمایید که از Baseline1  تا baseline 10 را در بر میگیرد باید بدانید این 10 خط مبنا برای کمک به اندازه گیری تغییرات در پروژه تعیین کنید.  در هر ذخیره مبنا می توانید مقادیر برنامه ریزی شده را با داد ه های واقعی مقایسه کنید

 

از آنجایی که Baseline نقاط مرجعی را ارائه می دهد که پیشرفت واقعی پروژه را با آن مقایسه می کنید، Baseline  باید بهترین تخمین های شما را برای مدت زمان کار، تاریخ شروع و پایان، هزینه ها و سایر متغیرهای پروژه که می خواهید نظارت کنید را شامل شود. Baseline همچنین ممکن است نشان دهنده یک تعهد قراردادی برای پروژه باشد. اطلاعات پایه بصورت مداوم با اطلاعات فعلی متفاوت است ممکن است نشان دهد که پروژه برنامه ریزی اصلی شما دیگر دقیق نیست، احتمالا به این دلیل مه محدوده نیاز به بررسی دارد یا به این دلیل مه ماهیت پروژه تغییر کرده است.. اگر ذینفعان پروژه موافق باشند، می توانید خط پایه را در هر زمانی در طول پروژه تغییر دهید.

خط مبنا چگونه می شود دید؟

بهتریه مکان برای دیدن خط مبنا استفاده از نمای Tracking Gantt می باشد

برای مشاهده آموزش MSP اینجا کلیک کنید

برای مشاهده آموزش ساخت گزارشات کلیک کنید

 

 

مشاهده روزنامه رسمی شرکت سیمیا تدبیر آرین

 

 

 

محسن جلالی منش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *