به وب سایت سیمیا تدبیر خوش آمدید
  •   
  • خیابان انقلاب، خیابان بهار، برج بهار طبقه 9 واحد 735
  • info@simiatadbir.com

اطلاعات تماس

  •   
  • خیابان انقلاب، خیابان بهار، برج بهار طبقه 9 واحد 735
  • info@simiatadbir.com

توابع شرطی در اکسل، 6 ترفندی که شما نمی دانید!!

توابع شرطی در اکسل

در اکسل روی چند شیت در حال کار می باشید. ممکن است این سئوال برای شما پیش بیاید ، که یک ایتم چند دفعه در لیست تکرار می باشد.به عبارت دیگر دو لیست دارید که میخواهید بدانید تعداد آیتم های لیست A در لیست B و برعکس چقدر می باشد.


تابع COUNTIF 

این کار با استفاده از یک تابع قدیمی و طلایی (!!!) به نام COUNTIF  قابل انجام است. این تابع برای شمارش وپزگی خاص اطلاعات بکار می رود.

به مثال زیر توجه کنید:
مدیر پروژه از شما خواسته است  که تعداد مهندسین، تکنسین ها و سرکارگرهایی را که در پروژه‌های شرکت مشغول به کار می باشند به وی اعلام کنید. به شما لیستی به شرح زیر ارجاع می گردد. شما می باید تعداد پست های سازمانی بشمارید.

مثال:


در این مثال من با استفاده از تابع COUNTIF  این کار را انجام خواهم داد. به عبارت دیگر لیست 1 حاوی مشخصات پستهای سازمانی می باشد و لیست 2 مشخصات کارکنان. فرمول COUNTIF   بدین شکل عمل می کند: =COUNTIF(range, criteria)


 


بسیار ساده بود، نه؟ در قسمت range، ستون پست‌های سازمانی در لیست 2 و در قسمت criteria، سلول حاوی  نام “مهندس” را انتخاب کردیم. البته فراموش نکنید که قسمت پستِ سازمانی به صورت مطلق یا absolute انتخاب شده است. به عبارت دیگر اگر دقت کنید. در داخل آدرس ها از علامت $ استفاده شده، که باعث می شود. در صورتی که این فرمول در ستون بعد کپی شود، این آدرس ثابت بماند. اما آدرس کلمه “مهندس” اینگونه نیست. یعنی اگر فرمول در سلول بعدی کپی شود، این بار نام “تکنسین” برگزیده می شود.


شما در این مقاله با توابع شرطی در اکسل آشنا شدید

برای مشاده آموزش اکسل اینجا کلیک کنید

 

مشاهده روزنامه رسمی شرکت سیمیا تدبیر آرین

 

 

محسن جلالی منش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *